FORCAT AJRORE SHQIPTARE

PHOTOS
Aviatoret Deshmore
NUK DUHEN HARRUARĖ
AVIACIONI LUFTARAK
LIDHJE
K O N T A K T I
AVIATORĖ
AVIONĖT TANĖ
GAZETA & REVSITA
TREGIME nga AGIM BACELLI
TREGIME nga AVIATORĖT
NGA BOTA
NJGJARJE & DATA
PĖRKUJTIMORE
HUMOR
MY BIOGRAPHY

Tiranė 1980
a.bacelli.jpg
Agim Bacelli

ORA
Sundial Rotating
Ne New York

Albanian Air Force

Forcat Ajrore Shqiptare

Tė Rejat Rreth Hapsirės
Growing
GJITHĖSIA

Mėndja dhe shpresa jonė duhet tė jenė tek
albus.gif
Miqėsia Shqiptaro-Amerikane

Ne jemi kudo mė shpejt sė te tjerėt, ne vijmė nga qielli, ne na takon e ardhmja!
 

Data tė rendesishme ne historinė e Forcave Ajrore

-1 korrik 1931, dita e Artilerisė Kundėr Ajrore
-14.11. 1947, krijohet Regjimenti i AKA
-1951, vinė avionėt JAK-18, Po-2
-24 prill 1951, dita e Aviacionit Luftarak
-Shkurt 1955, ardhja nė Kuēovė  e avionėve Mig-15
-Maj 1955, krijohet Regjimenti i Kuēovės "Peza"
-1957 vinė helikopterėt e parė Mi-4 , avioni qeveriatr IL-14
-1962, krijohet Regjimenti i Rinasit dhe Shkolla e Aviacionit   
-1967, krijohet Uzina e  Riparimit tė Avionėve
-6.12.1968, krijohet Regjimenti i RDKA
-1974 krijohet Baza Ajrore nė Gjader
-1989 vinė helikopterė pėr Ministrinė e Shėndėtesinė
-18 gusht 2000, krijohet Komanda e Forcave Ajrore
-8 shkurt 2002, krijohet Brigada Ajrore
-23 Prill 2001 vijnė helikopterėt e parė AB-206
-26 nentor 2003 kompletohet skuadrilja me helikopterė AB-206
-24 prill 2004 vjen helikopteri i parė AB-205
Deri nė fillimin e viteve 2000, Aviacioni ynė ka patur nė pėrdorim avionė e helikopterė tė prodhimit lindor si: Mig-15, Mig-17, Mig-19, Mig-21, AN-2, IL -14, IL-18, JAK-81, MI-4 etj.

Shėnja
shenja.gif
"Fitore Mbi Armikun"

Rinas
ab.jpg
Agim Bacelli

A. B.

 

PILOTIT

 

Pilot, ti botėn shikon nga lartė,

Himalajet pėr ty janė njė kodėr!

Qiellorja tė ndez, tė bėn tė zjarrtė

Dhe luan me tė si me njė lodėr!

 

Pilot, thyeja gravitacionin tokės

Dhe qiellit thuai, "Jam i joti"!

Njė kurorė dafine veri kokės,

Pėrkulur me nderim tek Zoti.

 

Nga poshtė njė reptil-gėrbonje,

Ēuditet si ti s'ke aspak frikė!

"Mė mirė dhjetė vjet shqiponjė

Se njė qind vjet zvarranik!"

 

 

The Death of Pilot

 

Open your angel eyes

don't get lost in the sky

shake all the stars from your hair

come on ground don't stay there!

 

We have been close friends

we played on beach of sends 

we were one, always same

please, come down 

don't let my tears to be rain!

 

Pilot!

 

Pilot, mermė n' krahėt e tu,

Kam njė dėshirė tė zjarrtė

Tė notoj nė qiellin blu.

 

Mė shumė ta dua tokėn,

Lermė tė bėhem njė qiellor,

N' blunė e saj tė mbėshtes kokėn.

 

Tė ve nėn kėmbet e mija

Shiun, erėn dhe futunėn

E tė dehem nga magjia.

 

Pran' hėnės, sipėr njė reje

Malet, fushat edhe detet

Dua ti puth fale teje.

 

Nėse yjet bėjnė naze

Tamam siē bėn njė femėr

Topin tėnd pėr mua zbraze!

 

Qenėsisht tė jem me ty

Nė shtėpinė e hapsirės

Tė qeshim e duam tė dy.

 


Here I might add an entry whenever I make an update to my web site. Where appropriate, I'll include a link to the change.

11/1/01 - Added new photos to Albanian Air Force Album page.

KOMANDANTI i FORCAVE AJRORE
astrit_jaupi.jpg
GJeneral Brigade Astrit Jaupi

Piloti
rmarko.jpg
Robert Marko

Piloti
bardhyl.jpg
Bardhyl Lubonja

Administrator
oficer.jpg
Agim Bacelli

KONSTRUKTORI I MIG
mikoyanartemivanovich.jpg
MIKOJAN ARTEM IVANOVIĒ

Dy njerėzit e parė qė provuanė tė fluturojnė
icarusanddaedalus.jpg
Ēifti Icarus dhe Daedalus

Rinas
mig17.jpg
MIG-17

STEMA
stema.gif
E ARMĖS SĖ AVIACIONIT LUFTARAK

Agideba
flamuri.gif
Flamuri Shqiptar

RINAS
1988.jpg
AGIDEBA

RINAS
gjader80.jpg
RINAS

RINAS
1980.jpg
RINAS

Ju lutem dėrgoni komentet dhe vrejtjet tuaja pėr kėtė site
nė adresėn e mė poshtėme.
(Please get in touch with any comments or reactions to my site.)
 

Ju përshëndes me muzikën e bukur napolitano-arbëreshe, "TARANTELA"

 
MIQĖVE TĖ MIJ AVIATORĖ
 
Kėtė website me foto dhe tregime pėr Aviacionin Luftarak Shqiptar, jua kushtoj me dashuri e repsekt tė gjithė atyre aviatorėve trima; pilotė dhe teknikė, heronj tė vėrtetė, tė cilėt provuanė tė sakrifikojnė gjithėēka, pėr qėllimin e lartė tė Mbrojtjes sė Atdheut.
Agim Bacelli
 
Copyright © 1998 - 2014 Agideba All Rights Reserved