AVIATORE te MEDHENJ

FORCAT AJRORE SHQIPTARE

PHOTOS
Aviatoret Deshmore
NUK DUHEN HARRUARĖ
AVIACIONI LUFTARAK
LIDHJE
K O N T A K T I
AVIATORĖ
AVIONĖT TANĖ
GAZETA & REVSITA
TREGIME nga AGIM BACELLI
TREGIME nga AVIATORĖT
NGA BOTA
NJGJARJE & DATA
PĖRKUJTIMORE
HUMOR
MY BIOGRAPHY

Babace Faiku

RIZA LAHI

BABACE FAIKU, GUERILASI “LLASTIKU”, KOMANDANTI I PARĖ I AVIACIONIT SHQIPTAR

 

Sipas bisedės me veteranin e LNĒL, Mesaret Faiku,

bashkėshortja e pilotit tė vdekur Babaēe Faiku

 

“Llastiku”…

 Me hapat e vegjėl dhe tė shpejtė, trupvogėl, duke pėrfshirė nė retinėn e syve tė tij  gjithēka pėrqark vetėm me njė vėshtrim prej kacaku: ai qė mefshtėsohej si njė fėmijė jetim vetėm kur bėhej fjalė pėr interesa tė ngushta personale, ndėrsa pyeste vetėm kokėn e vet kur barriera gjithfarėshe ende vazhdonin tė pengonin pėr ndonjė plan qė kishte sajuar mendja e tij e saktė si njė minė, por qė nuk priste sa t’u vinte fitili tė gjithėve; njė vlonjat qė nuk i dilte asnjėherė koha pėr tu mburrur pasi e konsideeronte gjithcka qė kish bėrė qoftė edhe njė ditė mė parė si ushtar qė ishte vrarė tanimė, ja, ky ka qenė komandanti i parė i aviacionit shqiptar Babaēe Faiku - i dėnuar me vdekje nė vitin 1942 si atentatro i njėsive guerile tė Vlorės, i plagosur rėndė nė vitin 1943, por qė refuzon kategorikisht tė largohet nga radhėt e Brigadės VS pėr krijimin e sė cilės kishte qenė nga mė aktivėt, njė kursant shqiptar pėr pilot qė rusėt refzojnė ta pranojnė nė fillim pėr arsye tė trupit tė tij tė shkurtėr, “shtoporniku” i parė shqiptar…

Zj. Mesarete tanimė ėshtė njė grua e moshuar, ajo ende ka nė buzė njė plagė qė pėr ēdokėnd nga vajzat e reja sot do tė quhej njė shėmti.

 Ėshė njė kujtim nga lufta…

Ģsha e shėmtuar dhe mė vinte trup tė hapja gojėn  dhe flisja … flisja vetėm me shenja. Ndodhesha me dhjetra partizanė tė tjerė nė njė spital ushtarak tė Beogradit. Ndodheshim atje me ndėrhyrjen e mjekėve aleatė anglo/amerikanė. Ishte viti 1946 dhe njė ditė, pamė tė na vinin pėr vizitė dy studentė pėr pilotė ish partizanė”. “O, ishte edhe njė arsye tjetėr. Sidomos pėr Babaēen. Me ne e shtruar ishte edhe njė vajzė qė tėrė jetėn e saj ka qenė si e motra e Babaēes e qė quhej Ervehe Gorishti. Ehh. Ishte luftė. Mė kupton. Luftė! Pra, ndjenja njerėzore dhe egėrsi bishash. Kishte qenė e pamundur pėr ta tėrhequr Ervehenė e plagosur rėndė qė nga rrėza e humnerės, sė cilės partizanėt duhej vetėm qė t’i ngjiteshin sa mė shpejt. Duhej ngjitur detyrimisht humnera, gjė e cila ishte e pamundur pothuasje i vetėm e me armatim e jo mė duke i patur njė njeri nė shpinė. Ishalla shpėtonte, e shkreta vajzė ishalla ishalla. Oh jo kėshtu pėr “Llastikun”.

Babaēe Faiku zbriti dhe njė herė nėpėr humnerė dhe e mori vajzėn mbi shpinė pėr lart duke i shpėtuar pėr mrekulli plumbave tė armikut mrekulli qė i dha krahė hija e plumbave tė shokėve.

Pilotėt e talentuar, me trupin e vet sensibėl, gjithė nerva e muskuj, - sensibėl ndaj ēdo evoluimi tė aeroplanit e ndaj ēdo ngacmimi, sigurisht qė kėshtu e kanė edhe shpirtin packa nga humori i mirė qė kanė zakonisht, siē e kanė poetėt; ja kėshtu ishte edhe Babaēja, i cili dinte pėrmendėsh pasazhe tė tėra nga “Lahuta e Malėsisė” dhe ka lėnė njė bibliotekė tė mrekullueshme pas vdekjes nė shttėpi e njė takėm librash kujtim i shkollės “Halim Xhelo”. Kėshtu, siē duket, befas kish rėnė nė dashur me partizanen e mitur, e cila kishte marrė damkėn e shėmtimit nė buzė, nė gojė, e siē po e tregonin sytė e saj do ta mbante pėr jetė (por, nė tė vėretė Mesaretja ėshtė njė plakė e bukur dhe fisnike e plaga e mbyllur nė buzė animė i ngjet njė myhyri pre floriri).

Vėrtet. Faiku kishte dalė nė mal pėr t’i falur jetėn popullit.

 E si tė mos i falte dashurinė e tij tė virgjėr njė perrije partizane qė e kish kėrkur pėr  “Dasmėn e tij” njė plumb nazist?

Tanimė ėshtė bėrė pothuasje proverbial fluturimi natėn e nė kushte tė vėshtira meterologjike tė Babaēe Faikut dhe Hamit Ulqinakut qė nga Bari i Italisė pėr nė Atdhe nė atė fundnėntorin dramatik tė 1960-ės; fluturim qė meteorologėt dhe pilotėt italianė kėmbėngulėn shumė qė tė mos bėhej pėr arsye tė ajrit tepėr tradhėtar tė asaj nate. Mirėpo, bashkėshortja besnike e pilotit tirm qė, deri sa vdiq me 7 maj 1997, i dilte gjithmonė gjumi nė orėn 03 tė mėngjesit, siē i kishte dalė, obliguar nga detyra gjatė tėrė jetės fluturuese, kujton njė fakt tė cilin e dinė vetėm pak njerėz. Edhe tani…

“Babaēja kishte mjaft shoqėri me Fariun (Bubėsin) Edipin e Dashamirin (vėllezėrit Ohri); natyrisht edhe me Nikon qė vdiq herėt. Njėi prej tyre Fariu… Eh, i shkreti vdiq edhe ai. Sa shumė gjėra qė dinte pėr aviacionin. Po ju lėnė shokėt njėri pas tjetrit duke marrė nė varr kaq gjėra me vete.

… Babaēja asgjė nuk mė tregonte se ēfarė bėhej nė punė.

 Fariu si shok qė e kisha edhe unė, mė llafoste pėr tim shoq…

 Befas im shoq erdhi nė shtėpi i mėrzitur, njė mėrzi qė nuk po i hiqej as tė nesėrmen.

“ O Fari, t’u bėftė motra, ēka ngjarė…Ulu, pi njė kafe e mė trego…T’u bėftė motra, c’I ka ngjarė buurit tim…Asnjė fjalė nuk mė tregon”

“ Babaēja ka bėrė njė akt tė mrekullueshėm patriotik dhe profesional, Mesaret,  por rrezikohet tė ndėshkohet rėndė, problemi thonė do tė shkojė deri lart”.

Babaēes i ishte fikur motorri i aeroplanit kur po kthehej nga Moska, nė territorin e Jugosllavisė dhe e vetmja mundėsi shpėtimi ishte ulja nė njė aerodrom jugosllav. “Nuk marr urdhėra nga ti as pėr t’u ulur nė Jugosllavi, as pėr asgjė. Le tė mi japė urdhėrat Ministri im i Mbrojtjes”, kėshtu i kishte thėnė rusit Babaēja dhe … arriti tė ulej paq nė aerodromin e Bukureshit. Ja qė kishte patur edhe njė zgjidhje tjetėr. Gjithėsesi…     Fariu, erdhi e mė tregoi se me tė vėrtetė puna e Babaēes kish vajtur deri tek “njėshi” i shtetit, te vetė Enver Hoxha. Ky I fundit, , si e kishte dėgjuar me kujdes problemin , si e kish vlerėsuar edhe mėnyrėn arrogante tė sjelljes  nė ajėr tė pilotti vlonjat me kėshilltarin e stėrfuqishėm sovjetik, gjė qė mund tė konsiderohej skandal shtetėror,  e kish mbyllur  “problemin madhor” me fjalėt:

“Epo…Babace, hesapi!   Ne  tė gjithė ia dimė kokėn Babaēes”.

Pas prishjes me rusėt, Shqipėria ngriti shkollėn e vet tė aviacionit, shkollė qė disa vende tė tjera nuk e kishin ende. Ishte periudhė bllokade dhe ku kishte fonde pėr njė “lluks” si ky? Diritat e fondeve pėr tė ngriutr shkollėn ishin tė shuara tė gjitha, veēse jo pėr “Llastikun”…

Babaēja, ky lugat i punės, grumbullonte pa njė dyshkė nė xhepin e “shkollės” materiale gjithandej nėpėr ndėrmarrjet e Vlorės dhe pastaj, si i sillte, hiqte vetė rrobat dhe i hynte lopatės, si njė buldozer. E le tė guxonin tė mos punonin tė tjerėt, sė paku aq sa punonte ai, qė dinte aq bukur e aq me tė qeshur tė nxiste njerėzit pėr tė derdhur djersė.

Babaēe Faiku e priti daljen nė pension i pezmatuar. Megjithėse personalitetet e kohės propuzuan njė vend me rėndėsi nė “Frontin Demokratik”, ai u kėrkjo atyre vetėm “Fluturim ose pensionin”.

Por “fluturimi” binte nė kundėrshtim tė plotė me konkluzionin e ndjerrė me dhembje nga komisioni shtetėror medikolegal.

Nė ēastet e fundit tė jetės Babaēe Faiku ka derdhur pika lotėsh nga sytė dhe ka mėrmėritur emrin e mbesės pesė vjeē. Amantia.

Dhe i ka pushuar zemra.

Enter supporting content here

 
MIQĖVE TĖ MIJ AVIATORĖ
 
Kėtė website me foto dhe tregime pėr Aviacionin Luftarak Shqiptar, jua kushtoj me dashuri e repsekt tė gjithė atyre aviatorėve trima; pilotė dhe teknikė, heronj tė vėrtetė, tė cilėt provuanė tė sakrifikojnė gjithėēka, pėr qėllimin e lartė tė Mbrojtjes sė Atdheut.
Agim Bacelli
 
Copyright © 1998 - 2014 Agideba All Rights Reserved